Tetszik, nem tetszik, szavazati jogot adni a határontúliaknak ehhez képest smafu. A többség sajnos nem képes továbblátni azon a pontot, hogy a FIDESZ túlerőben van, hogy nem úgy politizál ahogyan a világ elvárja. Ez viszont ha akarom az EU és a hazai ellenzék politikai harca az autokrata hazai jobboldallal, máshonnan nézve pedig az állampolgárok éppen hozzásegítenek egy rakat nem-állampolgárt ahhoz, hogy befolyásolják az ország gazdaságpolitikáját, jogszabályait, alkotmányát. Értsük meg: a tartalom nem lesz RÁJUK érvényes, csak ránk. A külföld bevonása egy ilyen ügybe olyan nyomás, amely hosszú távon egy valakinek biztos nem jó: a magyar állampolgárnak.
A média, az ellenzék és az átlagembertől is legtöbbször azt hallani, hogy az IMF így, az EU úgy, a nemzetközi közvélemény amúgy néz le bennünket. Egy olyan közegről beszélünk, amely csak akkor kap szerepet, ha kölcsönt ad (ami a tévedések elkerülése végett óriási üzlet a számukra) vagy turistáskodni jön. A turisták csak jobban fognak jönni ha ilyen puha balhék vannak, főleg ha az euró ilyen magasságokban mozog, miközben az IMF csak a feltételek és az EU miatt pattog, az EU olyan területen politizál ami eddig nem is létezett (ilyen mértékben és ellenállás mellett még nem avatkoztak bele tagország viselt dolgaiba, különösen nem nyilatkozat és levélháborúval tarkítva) és a közvélemény (de áttételesen az EU is) a magyar média véleményére építve alakít ki álláspontot (amiről eddig azt állították, hogy a médiatörvény fenyegetése alatt nem tudja hallatni a hangját). A probléma akkor csak a kölcsön. Amire az egyetlen nem-spekulatív forrás (állam) szerint nem lenne szükség ha nem lenne a nyomás külföldről. Értjük a körkörös okokat? Ez az amire a jobboldal azt mondja, hogy a nagytőke és a spekulánsok összefogtak. Ebben nem vagyok biztos, de esélyes, hogy egy olyan gazdasági-politikai konjunktúrát indítottak el, aminek haszonélvezője ez az ország nemigen lehet. Legalábbis politikai befolyást kell eladni gazdasági nyugalomért, vagy fordítva.
Az a benyomásom, hogy ez már régen nem arról szól, amiről mindenki beszél. Arról szól, hogy a külföldnek jobb partner lenne a megosztott, jobban irányítható és liberálisabb (ezért nemzetközi/EU/közösségi befolyásra nyitottabb) kormány/állam/ország, míg a itthon ez az ideológia ellenzékben a túlélésért küzd, tehát az ellenzékiek egyértelműen kapaszkodnak az erős ember mentőövébe - mindegy, hogy ennek mi az ára. Persze, a FIDESZ sem áll a helyzet magaslatán, de ez most többé-kevésbé irreleváns. Gyorsan és nem ortodox eszközökkel akartak nagyot változtatni, mert 20 év alatt egy-egy kormány ritkán tudott eredményt elérni 4 év alatt, így az eredményei babérjait a következő kormány aratta le.
Jó, vagy átgondolatlan volt-e amit csináltak, ez nem számít - ugyanis jelen pillanatban ez még nem derülhetett ki, mindenki aki tudni véli, csak spekulál vagy politizál. Azonban vihar van a biliben. A hazai hangos és szinte kizárólag ideológiai színezetű kritika és a szinte teljes egészében erre épülő külföldi negatív vélemények ami miatt az euró az egekben van. Többször kimondták, hogy nem a gazdasági helyzet rossz. Az államcsődöt vizionáló, az IMF hitelt elengedhetetlennek tartó álláspontok önbeteljesítő jóslatot készítenek elő. Mivel eddig is devizában voltunk eladósodva, némi spekulatív hangulatkeltés növeli a fizetésképtelenség esélyét és negatív spirált indít(ott) el. Ugyanis senki nem jelölt meg más okokat, csak ami ebbe a spirálba beleillik. Az ideológiai kifogást én személy szerint amúgy rendkívül átlátszónak látom. A legutóbbi választások alkalmával az ország választott ideológiát. Igen, csomagban kapta a programmal, de nem volt több lehetőség. Így választott. A következő választásokig bezárólag amiatt reklamálni, hogy a kisebbség azért van elnyomva, mert a többség által megválasztott kormány nem képviseli az ő ideológiájukat majd a demokráciára hivatkozni egyszerűen értelmetlen. A demokrácia pontosan azt jelentené, hogy a többség akarata érvényesül. Ha lehet a kettő között értelmes kompromisszumot kötni, akkor a kormánypártnak érdeke lehet, hogy ezt tegye (több szavazója lesz legközelebb), de ezt számonkérni rajta minimum kérdéses.
A fontosabb kérdés, hogy egy kormánynak mi a feladata, hogy a gazdasági helyzetet a leggyorsabban, rizikó nélkül és akár felvállalt programjának, az ország szuverenitását érintő módon kezelje, vagy akár gazdasági nehézségek árán is fenntartsa a magyar parlament megkérdőjelezhetetlen hatáskörét az ország belügyeiben. Ez is ideológiai kérdés. A magyar évszázadok óta hozzá van szokva, hogy a belpolitikája helyi önkormányzat jellegű, amely felett mindig létezett 'fellebviteli' felsőbb hatalom. Ezt a helyi szinten egymással szemben álló felek ki is használták (a történelem a megmondhatója: minden esetben az ország kárára). Most az EU képviseli ezt az erőt.
A dolog innentől egy muliple choice teszt.
Tisztelt állampolgár! Milyen módon szeretné érvényesíteni a saját akaratát:
a) föderális rendszerben egy vagy több másik ország polgáraival közösen igazgassák Magyarország belügyeit, gazdaságát, cserében egyetlen hazai erő sem kormányozhat külső ellenőrzés nélkül
b) szuverén módon, az ország gazdasági és társadalmi nehézségei mellett, valamint amellett, hogy a hazai társadalmi és politikai erőket egymás között kell tudnunk kordában tartani, de összességében az ország állampolgárainak és csak azoknak az akarata érvényesüljön
c) a történelmi tradícióknak megfelelően amikor éppen az aktuális hatalmi irányvonalnak megfelelően, ha a felügyelő külső hatalom és a (jellemzően nyerésre álló) belső hatalom ideológiája vagy hatalmi érdekei éppen ellentétesek, akkor külföldi segítséget hívunk, amúgy pedig foggal-körömmel harcolunk a függetlenségünkért.